Gündemde ücretler var

Mehtap Gökdemir – CHP’nin gölge kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Yalçın Karatepe, bugün saat 10.00’da Mehmet Şimşek’i bakanlıkta ziyaret edecek. Görüşme öncesinde CHP’li yetkililer, CHP’nin gizli saklı bir gündemi olmadığını belirterek “Oturup ekonomik program üzerinde çalışmayacağız. Onlarla bir program çalışması yapmayacağız. Vatandaşın sıkıntıya düştüğünü, bunların da ağırlıklı olarak uygulanmakta olan programdan kaynaklandığını, vatandaşın üzerindeki yükün azaltılmasına yönelik tedbirlerin alınmasını ifade edeceğiz” dedi.

Çözüm yolu

CHP’li yetkililer, “Vatandaşı yoksullaştırarak enflasyonla mücadele etmenin kabul edilebilir bir yöntem olmadığını söyleyeceğiz. ‘Nereden karşılanır’ diye sorulacak olursa onun karşılanacağı yerler de var. Onları da söyleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Karatepe, görüşmede asgari ücrete artış yapılması gerektiğini ifade edecek. Emekli aylıklarının iyileştirilmesi, tarımsal desteklerin Tarım Kanunu’ndaki seviyeye çıkarılması, düşük gelir grubu üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve bunun nasıl yapılabileceği dile getirilecek. CHP’nin TÜİK verileri, enflasyon, Varlık Fonu gibi başlıkları da gündeme getirmesi bekleniyor.

CHP MYK toplanacak

Siyasete verilen bayram molasının ardından CHP MYK, bugün saat 14.00’te toplanacak. MYK’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İspanya ve İtalya ziyaretleri dönüşü uçakta gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlar, siyasette son yaşanan gelişmeler, “normalleşme” ve “yumuşama” tartışmalarının yanı sıra gölge bakanların bakanlarla görüşme trafiği, tematik mitinglerin de ele alınması öngörülüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir